Turnusy rehabilitacyjne doskonałym uzupełnieniem leczenia

sprzęt rehabilitacyjnyWiele schorzeń wymaga odpowiedniego leczenia. Oczywiście, podstawą są regularne wizyty u lekarza specjalisty, zażywanie przepisywanych przez niego lekarstw, poddawanie się zalecanym zabiegom. Jednak, aby leczenie było jak najbardziej efektywne, potrzeba więcej odpowiednich środków i metod. W tym celu doskonale sprawdzają się turnusy rehabilitacyjne.

 

Turnusy rehabilitacyjne uzupełniają proces leczenia w przypadku każdej choroby i wieku pacjenta. Trwają zazwyczaj 2 tygodnie i realizowane są dla grup o określonej liczbie kuracjuszy. Na tego rodzaju pobyty, pacjenci kierowani są przez lekarza specjalistę. Turnusy realizowane są na terenie całego kraju: w górach, nad morzem, na nizinach. Są to jednak tereny o pewnych, konkretnych walorach leczniczych. W związku z tym, sanatoria budowane są w miejscach, które charakteryzują się m.in. następującymi właściwościami:

 • świeże, górskie powietrze 
 • wysoka zawartość jodu (nad morzem) 
 • bliskość leczniczych wód solankowych 
 • obecność tężni solankowych 
 • piękno otaczającej przyrody 

Zaletą naszego kraju jest dostęp zarówno do morza, jak i gór. Panują tam najlepsze warunki do tworzenia i funkcjonowania rozmaitych sanatoriów. W Polsce jest ich niezwykle dużo. W każdym miejscu, które ma ku temu odpowiednie predyspozycje, istnieje po kilka tego typu ośrodków. Do najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce należą m.in.:

1. nadmorskie sanatoria:

Krynica Morska, Kołobrzeg, Dąbki, Dźwirzyno,Jantar, Jurata, Jastrzębia Góra, Łeba, Rewa, Sarbinowo, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Władysławowo

2. górskie sanatoria:

Krynica Zdrój, Bukowina Tatrzańska, Duszniki Zdrój, Iwonicz Zdrój, Lądek Zdrój, Muszyna, Polanica Zdrój, Rabka, Szczyrk, Świeradów Zdrój, Zakopane, Ustroń, Wisła

3. sanatoria na nizinach i nad jeziorami:

Bochnia, Borne Sulinowo, Ciechocinek, Okuninka, Osiek, Sulęczyno

Podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, pacjenci poddawani są specjalistycznym zabiegom. Są one wykonywane częściej, niż w zwykłym ośrodku zdrowia. Istnieje także większy ich wybór. Ponadto, pacjenci są pod 24-godzinną opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, mogą także, bez większych przeszkód, skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty i konsultacji z nim. Oczywiście o tym, jakie zabiegi ma przepisane dany pacjent, decyduje jego lekarz, który wypisuje skierowanie na turnusy rehabilitacyjne. Często również, sanatoria różnią się między sobą rodzajami zabiegów, które wykonują. W związku z tym, pacjenci kierowani są do ośrodków, w których pobyt będzie właściwy dla ich schorzeń. Z turnusów rehabilitacyjnych korzystają bowiem osoby, które z różnych przyczyn maja problemy z poruszaniem się, są po inwazyjnych zabiegach czy operacjach, cierpią na rozmaite choroby przewlekłe. W związku z tym, do najczęściej leczonych schorzeń, podczas pobytu w sanatorium, należą: choroby nerek i dróg moczowych, choroby układu krążenia, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, schorzenia neurologiczne, choroby dolnych i górnych dróg oddechowych. Z kolei, najpopularniejsze zabiegi dostępne niemal w każdym sanatorium, to:

 • kuracje pitne na bazie wód leczniczych 
 • inhalacje 
 • kąpiele mineralne 
 • zabiegi z wykorzystaniem borowiny 
 • hydroterapia 
 • kinezyterapia 
 • fizykoterapia 
 • termoterapia 
zabiegi rehabilitacyjne

W przypadku turnusów rehabilitacyjnych, doskonałą rzeczą jest organizowanie ich zarówno dla najmłodszych pacjentów, jak i dla tych znacznie starszych. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku istnieje możliwość, aby pacjent przyjechał do sanatorium wraz z opiekunem. Najczęściej, osoba taka zyskuje znaczną zniżkę w cenie, nie korzysta jednak z zabiegów rehabilitacyjnych, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Obecność opiekuna, którym najczęściej jest najbliższa osoba ? któreś z rodziców, dziadków, ktoś z rodzeństwa czy małżonek ? w połączeniu z odpowiednimi zabiegami oraz wspaniałymi warunkami (klimat, piękna przyroda) dają niewspółmierne efekty leczenia. Wiele ośrodków organizuje także dodatkowe atrakcje, np. pobliskie wycieczki zagraniczne lub krajowe, rajdy rowerowe bądź piesze, zwiedzanie pobliskich zabytków. W przypadku dzieci, największą frajdę sprawiają im organizowane wycieczki, np. do ZOO, parków rozrywki, zwiedzanie interesujących zabytków, wycieczki rowerowe. W tak przyjaznej atmosferze, pacjenci zdecydowanie szybciej dochodzą do zdrowia i zapominają o odległości, jaka dzieli ich od domu i najbliższych. W ośrodkach istnieją także świetlice czy siłownie. W miejscach tych można wspólnie obejrzeć film, pograć w ping-ponga, piłkarzyki, albo skorzystać z innej atrakcji, jaką posiada dane sanatorium. Ponadto, sanatoria to doskonałe miejsca do zawierania nowych, często trwających później wiele lat, znajomości. Sanatoria dbają o to, by jak najbardziej umilić czas swoim pacjentom. W związku z tym, organizowane są nie tylko rozmaite wycieczki. Nierzadko wieczorami odbywają się tzw. wieczorki zapoznawcze najczęściej w formie słynnych już dancingów kojarzonych właśnie z pobytem w ośrodku rehabilitacyjnym. Udział w nich może wziąć każdy. Taka forma spędzania wolnego czasu jest doskonałym sposobem na poznanie nowych osób.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pobyty w sanatoriach nie mają jedynie charakteru czysto komercyjnego. Oznacza to, że bez większych przeszkód można zdobyć dofinansowanie z NFZ. Dzięki temu, turnusy rehabilitacyjne dostępne są dla każdego, bez względu na zasobność portfela. Jest to niezwykle cenne, ponieważ pobyt w sanatorium jest doskonałym uzupełnieniem leczenia. Wystarczy tylko dowiedzieć się, kto i na jakich warunkach może uzyskać takie dofinansowanie. Warto korzystać z tego rodzaju możliwości. Leczenie każdego schorzenia wsparte odpowiednimi zabiegami przeprowadzanymi podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, daje niewspółmierne efekty. Leczenie postępuje szybciej, pacjenci szybciej dochodzą do większej sprawności psychoruchowej (w zależności od rodzaju schorzenia). Decydując się na pobyt w sanatorium , warto także zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych zabiegów oraz na wiele innych czynników. Jeśli np. planujemy wyjechać na turnus rehabilitacyjny z dzieckiem, które uwielbia morze, warto wybrać się do ośrodka właśnie tam. Na skuteczne leczenie składa się bowiem kilka elementów jednocześnie: odpowiednia terapia, klimat i przyjazna atmosfera.