Transport ręczny i wciągarki

Transport ręcznyKażda praca fizyczna wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub wystąpieniem trwałych dolegliwości. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć wszelkich zagrożeń płynących z wykonywania czynności transportowych. Jednak możemy postarać się, aby każde zadanie było wykonywane tak, żeby pracownik w jak najmniejszym stopniu obciążał swoje ciało. Dolegliwości związane z przeciążeniem kręgosłupa, stawów oraz mięśni to podstawowy problem w przypadku takiej pracy jak transport ręczny. Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ustalają górne granice ciężaru przenoszonego przez osoby zatrudnione sezonowo lub na umowę o pracę. Określają również kto może zostać zatrudniony na określone stanowisko, a także warunki, jakie należy zapewnić każdemu pracownikowi. Do pracodawcy należy obowiązek wyposażenia stanowiska pracy w odpowiednie oprzyrządowanie, które zminimalizuje ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu.

Jednym  z najważniejszych aspektów organizacji stanowiska pracy transportowej jest zaopatrzenie pracownika w sprzęt pomocniczy, który będzie idealnie dostosowany do specyfiki wykonywanego w tym miejscu zadania. Bardzo istotnym urządzeniem, które sprawia, że transport ręczny jest mniej obciążający jest wciągarka lub wciągnik. Są to urządzenia samodzielne lub takie, które mogą zostać zamontowane lub przytwierdzone do urządzeń dźwigowych, elementów konstrukcyjnych i samochodów. Ich specyfika polega na wciąganiu ładunku zawieszonego na haku przez linę lub łańcuch, który nawijany jest na bęben urządzenia. Do wyboru mamy w tym przypadku niezliczoną ilość kombinacji i wariantów tych maszyn. Możemy podzielić je przede wszystkim na linowe i łańcuchowe.

Wciągnik linowy służy zazwyczaj do podnoszenia ładunku, a jego górna granica udźwigu wynosi około pięć ton. Lina jest wykonana w taki sposób, aby przenoszenie ciężkich przedmiotów nie powodowało jej przerywania. Jej długość zależy od przeznaczenia urządzenia, ale poszczególne części mogą być swobodnie wymieniane. Wciągniki i wciągarki linowe służą do podnoszenia w pionie ładunku oraz przesuwania go poziomo po podłożu. Mogą być obsługiwane ręcznie przez pracownika lub zasilane elektrycznie. Ich silniki są zazwyczaj bardzo trwałe. Istnieje wiele firm na rynku produkujących wciągarki linowe, ale musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie są dobrej jakości. W trosce o bezpieczeństwo powinniśmy wybrać takie urządzenia, które są najmniej awaryjne i łatwe w obsłudze.
Podnoszenie ładunków

Wciągniki łańcuchowe zastępują transport ręczny tam, gdzie ładunek jest cięższy i większy oraz w środowisku pracy, które nastawione jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, kwasów, soli, wilgoci i tym podobnych. Łańcuchy są zazwyczaj pokrywane specjalną powłoką antykorozyjną. To samo dotyczy również obudowy, która w podobny sposób może ulec zniszczeniu. Konstrukcja tych wciągarek umożliwia ich montaż na wieżach i innych elementach konstrukcyjnych. Tak jak w przypadku wciągarek linowych, mogą być uruchamiane ręcznie lub zasilane elektrycznie lub też hydraulicznie. Wciągarki hydrauliczne są specjalną odmianą urządzeń pomocniczych, stosowana w przypadku bardzo dużego obciążenia.

W zależności od miejsca pracy, wciągarki i wciągniki są stosowane jako urządzenia podstawowe lub zastępujących siłę ludzkich mięśni. Transport ręczny jest dzięki nim powoli eliminowany, aby nie narażać pracowników na utratę zdrowia. Wspomagając na bieżąco poszczególne czynności nie tylko wpływamy na zwiększenie bezpieczeństwa, ale również usprawniamy proces montażu, konstrukcji, produkcji i wielu innych na miejscy pracy.