Damska torebka i jej historia

żółta torebka podręcznaSą takie elementy stroju, takie przedmioty i takie dodatki, bez których żadna kobieta nie byłaby w stanie prawidłowo funkcjonować. Kosmetyki, lusterka, klucze, telefony, pilniczki do paznokci, chusteczki ? trudno wyobrazić sobie, aby którakolwiek z pań zdecydowała się na noszenie wszystkiego w kieszeniach swoich kurtek czy swetrów, dlatego też podstawowym i najważniejszym akcesorium kobiecym jest niezastąpiona i poczciwa torebka. Współcześnie wieszaki oraz sklepowe półki uginają się od nadmiaru towarów, kusząc nas swoimi atrakcyjnymi fasonami, bogatymi fakturami, schematami projektowymi, barwnymi motywami oraz kolorami, dlatego też każda kobieta ma niesamowitą możliwość dopasowania torebki nie tylko do swojego gustu, ale i okazji.

Badania wykazały, że każda przeciętna kobieta uwielbia modne torby i posiada w swojej kolekcji przynajmniej sześć torebek, nietrudno więc wyobrazić sobie, jak bardzo ważnym elementem wizerunku jest jej dobre wykonanie i ponadczasowy format. Zanim jednak panie otrzymały możliwość dobierania dodatków w zależności od nastroju i stylu, poczciwa torebka musiała przejść długą drogę, raz za razem ulegając mniej lub bardziej intensywnym przemianom. Podobnie więc, jak wiele innych elementów, także i ona posiada swoją historię, którą warto przybliżyć wszystkim zainteresowanym. Pierwsze szlify torebka zbierała już w średniowieczu, nie przypominała jednak eleganckich kopertówek oraz tradycyjnych aktówek, głównie dlatego, że były niewielkimi sakiewkami noszonymi na rzemieniu od pasa przede wszystkim przez...panów. Można więc powiedzieć, że mieli oni swój własny wkład w rozwój ulubionych kobiecych akcesoriów. Popularność sakiewek wzrosła przede wszystkim w XV wieku, gdzie cieszyła się uznaniem zarówno mężczyzn, jak i pań, które szczególnie chętnie ozdabiały je wyrafinowanymi wzorami, haftami i złotem. Różnorodność wizualna sakiewek sprawiła, że w wieku XVI po ich fakturze i hafcie można było rozpoznać status społeczny jej posiadacza. Sakiewki są szczególnie widoczne na przedstawieniach malarskich, gdzie można dokładnie zaobserwować, jak wyglądały i jak były noszone.

Pod koniec XVI wieku kobiety nosiły swoje sakiewki po sukniami, głównie przez wzgląd na ówczesną modę, nie były więc eksponowane i zaczęły stanowić część damskiej intymności. Nieco kontrastowo, panowie konsekwentnie nie pokazywali się z tego typu ozdobami, zadowalając się w zupełności dużymi kieszeniami spodni, które były na tyle pojemne, że bez trudu mieściły wszystko, co było im potrzebne podczas spotkań oraz wielkich wyjść. Jeżeli panowie mieli już sięgać po sakiewki, zwykle były one niewielkich rozmiarów i mieściły w sobie jedynie pieniądze, chowane zresztą do, wspomnianych już, kieszeni. Wiek XVIII, niedługo po zakończeniu rewolucji francuskiej, wywołał zmiany w trendach odzieżowych i bieliźniarskich, które sprawiły, że noszenie sakiewek w tradycyjny i znany już sposób okazało się niemożliwe. Ze względu na to, że wiązanie torebek pod odzieżą haczyło i niszczyło delikatną bieliznę, zdecydowano się na pewną zmianę w postaci eksponowania poszczególnych akcesoriów, dzięki czemu pojawiające się wtedy fasony oraz formy zaczęły odpowiadać w znacznej mierze temu, co obserwujemy współcześnie. Początek XIX wieku to przede wszystkim wielki powrót niezawodnych kieszeni, przez które poczciwa torebka zeszła zdecydowanie na dalszy plan, jednak stan niełaski nie trwał długo. Damska torebka odzyskała należne sobie miejsce stając się jednocześnie bardziej pojemną i obszerną i noszoną na długich łańcuszkach i paskach.

modelkaW XX wieku dominacja i popularność torebki stała się tak duża, że żadna kobieta nie wyobrażała już sobie bez niej życia. Ze względu na to, ze wzrosła konieczność dopasowywania poszczególnych modeli do potrzeb i oczekiwań coraz bardziej wymagających odbiorczyń, tworzeniem i dekorowaniem toreb zajęli się przede wszystkim projektanci mody starając się przy tym, aby były one jak najdoskonalszym uzupełnieniem kobiecego stroju. XX wiek jest też okresem, kiedy termin ?torebka? w ogóle wszedł do potocznego użytku i na stałe zakodował się w ludzkiej świadomości. Podstawowe modele otrzymały też kieszenie, przegródki i zamki, dopasowując się do pory dnia, okazji oraz stylu poszczególnych posiadaczek. W latach 50. powstała też pierwsza pikowana kopertówka na łańcuszku od Chanel, która stała się jedną z najbardziej pożądanych torebek na świecie, popularyzacji określonych modeli przysłużyła się też kolorowa prasa, która publikowały żony polityków oraz gwiazdy kina z ulubionymi torebkami, propagując odpowiedni styl życia oraz zwracając uwagę na markę posiadanych przez siebie produktów. Współcześnie nie ma już żadnego problemu z dopasowaniem torebek do swojego stylu życia, charakteru oraz indywidualnych upodobań, zwłaszcza, że można je znaleźć praktycznie w każdym mniejszym lub większym sklepie z ubraniami i akcesoriami. Co ciekawe, projektantom udało się przekonać do torebek także panów, którzy łaskawszym okiem spojrzeli na nowo powstające fasony, kształty oraz modele, dopasowane bezpośrednio do męskich potrzeb i oczekiwań.

Nie zmienia to jednak faktu, że torebka nadal jest częścią garderoby kojarzoną przede wszystkim z żeńską częścią populacji, która wyjątkowo chętnie wkłada do swoich ulubionych modeli wszystko, co chciałaby trzymać zawsze pod ręką i jednocześnie ukryć przez ciekawskimi spojrzeniami mężczyzn oraz...innych kobiet. Okazuje się bowiem, że panie bardzo niechętnie ujawniają to, co posiadają wewnątrz torebek. Licznie przeprowadzone badania pokazały, że zawartość toreb może być czasami wręcz zaskakująca, zwłaszcza, że jak się okazało, kobiety noszą w nich przedmioty o średniej wadze trzech kilo i bardzo często nie będące regularnie stosowane. Popularność dużych, workowatych toreb XXL stała się odpowiedzią na potrzebę pań do gromadzenia znacznej ilości rzeczy, które ?zawsze mogą się przydać?, dlatego też w ich wnętrzach znaleźć można, chusteczki, telefony komórkowe, śrubokręty, klucze, kosmetyki, bieliznę, scyzoryki, zapalniczki, liście, kamienie, szyszki, zdjęcia, płyty CD oraz ulubione maskotki. Warto zaznaczyć, że kobiety często zabierają ze sobą duże torebki w podróż, dzięki czemu najważniejsze elementy mają pod ręką. Tematy związane z torebkami czy podróżami (a może jednym i drugim jednocześnie) podejmuje autorka bloga http://www.torebka-sklep.pl/, na którym znajdziemy wiele ciekawych artykułów związanych z modą.