Płytki ceramiczne i ich nowoczesna kolorystyka

wyposażenie łazienkiŁazienka należy do takich pomieszczeń w przestrzeni domu czy mieszkania, w której wykorzystanie płytek ceramicznych stało się już tak powszechne i oczywiste, że niezwykle trudno dzisiaj wyobrazić sobie stosowanie podczas remontu innych materiałów. Pomimo tego, że współcześni projektanci i producenci wprowadzili na rynek także szereg dodatkowych materiałów takich, jak chociażby drewno, to właśnie płytki ceramiczne są tymi, po które sięgamy najczęściej i najchętniej. Współczesne propozycje sprawiają, że w przestrzeni łazienki jesteśmy już w stanie wyczarować wnętrze praktycznie w każdym stylu, kolorze czy wzorze. Nie mamy też większego problemu z urządzaniem łazienek o zróżnicowanej powierzchni użytkowej ? tej dużej i tej bardzo małej. Trzeba pamiętać, że wybór płytek jest w stanie całkowicie zmienić charakter wnętrza, dlatego dobrze jest wcześniej przygotować się do zakupów i przemyśleć, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć na powierzchni ścian. Dobrze też zwrócić uwagę na ponadczasowość kolorów i wzorów, przede wszystkim dlatego, że łazienka jest akurat takim miejscem, które poddaje się remontom i zmianom raz na kilka lat.

Nie warto więc inwestować większych pieniędzy w płytki ceramiczne czy armaturę łazienkową, która nie tylko będzie nietrwała, ale i straci na aktualności po kilku miesiącach. Producenci materiałów łazienkowych dbają o to, żebyśmy na bieżąco otrzymywali nowe propozycje i ciekawe rozwiązania designerskie, jednak w przypadku trendów wzorniczych elementów wykończeniowych i dekoracyjnych, które zmieniają się co sezon dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku mody odzieżowej, warto stawiać na klasykę. Raz położone płytki będą musiały z nami pozostać przez wiele lat, nie warto więc poddawać się całkowicie innowacyjnym rozwiązaniom. Płytki w krzykliwym czerwonym kolorze i jaskrawożółtą fugą mogą być ciekawą koncepcją, jednak niekoniecznie muszą się nam podobać po kilku miesiącach, dlatego też projektanci zalecają więc dystans i łączenie ze sobą nowoczesności z klasyką. Najlepsze będą więc kolory ziemi ? biele, beże, błękity, zielenie i wszystko to, co pozwala nam uzyskać na ścianach efekt relaksacji. Akurat łazienka należy do tych miejsc, w których odpoczywamy po ciężkim dniu i wykonujemy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, dobrze więc stworzyć sobie taką przestrzeń, która skutecznie zachęci nas do przebywania w jej wnętrzu. Nie stajemy przed koniecznością kształtowania miejsca nudnego i mało atrakcyjnego, przede wszystkim dlatego, że nowoczesne płytki ceramiczne są doskonałym przykładem na łączenie klasycznych rozwiązań i ciekawej struktury. Proste płytki nabierają szlachetności, kiedy posiadają nienarzucający się wzór i klasyczny kolor, jednak kiedy posiadają zwiększony format czy nietypowy kształt ? kwadratu czy wydłużonego prostokąta, jesteśmy w stanie uzyskać rys nowoczesny.

Jeśli chodzi o płytki ceramiczne ceny mogą wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych za sztukę. Wszystko zależy od tego, z jakim standardem oraz wytrzymałością chcemy mieć do czynienia. Ale nie tylko. W ostatnim cenie najbardziej w cenie są płytki ceramiczne malowane ręcznie. Te wykonywane są nie tylko przez zwykłych pracowników, ale również przez znanych artystów. Im bardziej znana i utalentowana osoba, tym cena za płytkę będzie oczywiście wyższa. Tego rodzaju kafelki można wmontować w tańsze kafle. Najczęściej ręcznie malowane płytki ceramiczne pełnią w tym kontekście dodatkowy ozdobnik. Są montowane w łazienkach, kuchniach czy nawet salonach i sypialniach. 

Minimalizm we współczesnej łazience może więc przybierać najróżniejsze formy i kolory, dlatego nie musimy z niczego rezygnować. Płytki doskonale imitują beton lub wyczarowują prostą, monochromatyczną ścianę, dlatego możemy pokusić się o gładkie, ciemne płytki, które będą przełamywane intrygującymi dodatkami ? przezroczystą armaturą czy metalowymi akcesoriami. Ciemny kolor nie jest jednak zalecany do niewielkich pomieszczeń, głównie dlatego, że optycznie zmniejsza przestrzeń. Wielki powrót mają dzisiaj kwiatowe desenie, które pojawiają się już nie tylko jako niewielkie detale czy elementy dekoracyjne, ale także jako motyw przewodni całych ścian, dlatego też stonowanej i pastelowej kolorystyce kwiatów mogą towarzyszyć płytki ceramiczne w intensywnych kolorach. Zabawa odcieniami i dynamicznością barw może dać niezwykle ciekawe rezultaty. Warto więc dobrze przyglądać się propozycjom producentów ? na ich stronach internetowych bardzo często można zobaczyć gotowe aranżacje, dzięki którym jesteśmy w stanie czerpać inspiracje. Jeżeli nie mamy pewności czy kolory, które chcemy zastosować w naszych łazienkach będą dobrze dopasowane, możemy zdecydować się na gotowe zestawienia ? twórcy płytek dbają o to, żeby do rąk klientów trafiały komplety glazury i terakoty, dlatego też bez trudu położymy na podłodze i ścianach elementy, które będą ze sobą doskonale współgrać.