Scrapbooking z narzędziami

Dostęp do Internetu oraz związane z nim nowe możliwości ? jak chociażby wymiana doświadczeń na polu międzynarodowym czy rozpowszechnienie różnego typu kreatywnych blogów, sprawił, że rozpowszechnione stały się nowe formy spędzania wolnego czasu oraz wyrażania się na polu artystycznej ekspresji. Z tego typu ofert korzystają najczęściej kobiety, które chcą podejmować nowe wyzwania, sprawdzić się oraz zrelaksować za pomocą robótek ręcznych czy abstrakcyjnych wycinanek.

Ogromnym sukcesem okazał się rozwój techniki scrapbookingu, który króluje na obszarze blogów internetowych i staje się jedną z najpopularniejszych technik tworzenia kreatywnych albumów. Na potrzeby kobiet odpowiedział rynek papierniczy, generując całe sekcje różnego typu kolorowych folii, kartonów, szablonów oraz narzędzi. Niezwykle przydatne okazują się bowiem takie urządzenia jak bindownica, karbownica, wykrojnik czy wiertarka artystyczna. Każdy z tego typu przedmiotów ułatwia i znacznie przyspiesza pracę, a także sprawia, że wykonany album jest znacznie bardziej estetyczny, niż taki robiony w pełni ręcznie. Oczywiście album pamiątkowy, stworzony od początku do końca za naszym pośrednictwem, napawa większą dumą, jednak każdy, kto miał okazję zajmować się tego typu zajęciem na poważnie, doskonale wie, jak cenny jest czas oraz większe możliwości kreatywnego wycinania.

Sam scrapbooking pomaga utrwalić ważne wspomnienia i jest po prostu sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i rodzinnymi pamiątkami. Nazwa pochodzi od angielskiego pojęcia ?scrapbook?, które oznacza ni mniej, ni więcej, jak taki właśnie, ręcznie zdobiony album. Scrapbooking przybył do nas z USA, gdzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i stał się już nawet okazją do zajmowania się nim zawodowo. Ogólnie rzecz biorąc jest to technika, która polega na kreatywnym ozdabianiu zdjęć oraz wszelkiego typu pamiątek, na różne sposoby i za pomocą materiałów, które mogą być w zasięgu naszej ręki. Jest to oczywiście zagadnienie trudne do jednoznacznego zdefiniowania biorąc pod uwagę fakt, iż niemal każdy scrapbook wygląda zupełnie inaczej i w inny sposób został przygotowany. Najprościej jednak opisać tego typu działalność za pomocą przykładu, dlatego też można spróbować sobie wyobrazić, że w naszym oprzyrządowaniu znajduje się mała wiertarka, nożyczki, klej, dziurkacz, kolorowe tekturki, nasze zdjęcia oraz wszelkiego rodzaju guziki, skrawki materiałów, tasiemki, spinacze i wszystko to, co może zostać łatwo przyklejone do papieru. Z tego typu elementów mamy za zadanie stworzyć pamiątkowy album, który najlepiej oddawałby nasz charakter albo charakter zdjęć, które mamy zamiar udekorować. Jeżeli bowiem mamy ochotę zachować jak najdłużej fotografie z naszych najlepszych wakacji, możemy każde zdjęcie przykleić na osobny kartonik i ozdobić go w stylu marynarskim lub góralskim. Dozwolone są wszystkie sposoby, a możliwości są nieograniczone. Im więcej ciekawych rozwiązań i bujniejsza fantazja, tym atrakcyjniejszy staje się nasz album.

Profesjonalne scrapbookerki zajmują się tworzeniem albumów na zamówienie, dlatego też coraz popularniejsze są takie, które powstają na specjalne okazje. Jako, że każdy tego typu wytwór robiony jest ręcznie i na odrębne zamówienie, każdy, kto zdecyduje się zlecić tego typu działalność, ma możliwość indywidualnego dopasowania scrapbooka do swoich potrzeb. Najczęściej takie małe dzieła sztuki powstają z okazji ślubów, chrztów czy ważniejszych rocznic, takich jak chociażby złote gody czy pierwsze urodziny i dają możliwość dowolnego dopasowywania fotografii. Są to, najprościej mówiąc, popularne albumy do zdjęć, które jednak posiadają niebanalną oprawę i robione są ręcznie. Każdy, kto ma odrobinę cierpliwości, pasji i samozaparcia, jest w stanie stworzyć album o oryginalnym kształcie czy formie, a dla tych, którzy nie zawsze są w stanie wymyślić coś z siebie, udostępniane są darmowe szablony, wzory, papiery, zawieszki oraz propozycje układania zdjęć tak, aby jak najlepiej prezentowały się po skomponowaniu całości.

Sam scrapbooking umożliwia stosowanie różnych technik zdobienia, które stały się na tyle popularne, że zyskały już własne nazwy i na stałe weszły do słownika rękodzielnictwa. Podstawowymi materiałami, które pomagają nam w ozdabianiu są, wspomniane już, różnokolorowe arkusze papieru, tasiemki i wstążki, nożyczki wycinające określone kształty, ćwieki, nity oraz klej. Profesjonalistki potrzebują jednak innego typu narzędzi, ponieważ bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga takich urządzeń, jak chociażby wiertarka, stemple, kolorowe tusze, dekoracyjne naklejki, kolorowy puder czy nagrzewnica do embossingu. Te same elementy w innej konfiguracji mogą dać zupełnie odmienne efekty wizualne, więc nawet artystyczna wiertarka, robiąca otwory do mocowania wstążek, może dać nieskończone możliwości dekoratorskie. Dobre wiertarki do takich zastosowań są na sklepbosch.

Wymieniony już embossing, staje się równie popularny i jest techniką wytłaczania papieru na dwa możliwe sposoby ? pierwszy polega na odciskaniu wzoru za pośrednictwem specjalnego urządzenia i tworzeniu na powierzchni papieru uwypuklenia lub wklęsłości, drugi z kolei wymaga posiadania nagrzewnicy i profesjonalnego pudru, które na kartce tworzą kolorowy wypukły wzorek. Obok nagrzewnicy i narzędzia takiego, jak chociażby wiertarka, przydają się także punchery, które są przyrządami do wycinaniu określonych wzorów na powierzchni lub krawędzi arkusza. W efekcie możemy otrzymać na przykład pofalowane brzegi kartki lub artystycznie ozdobione narożniki.

Jedną z pododmian scrapbookingu jest, tak zwany, card-making, który polega na ręcznym zdobieniu, tym razem jednak kartek okolicznościowych. Dzięki tej technice nie musimy konstruować całych albumów, ale pojedyncze kartki z okazji chociażby, imienin, urodzin czy ślubów. Można się nią zajmować równolegle do tworzenia albumów, ze względu na to, że tego typu działalność wymaga dokładnie tych samych narzędzi. Każdy więc, kto ma trochę wolnego czasu i chętnie sięga po zadania wymagające zdolności manualnych, może spróbować stworzyć swój własny scrapbook albo ręcznie robione zaproszenie na przyjęcie i zaskoczyć swoich gości czymś nowatorskim i oryginalnym.