Chemiczne metody ochrony roślin

 

Uprawa roślin jest istotną częścią każdej państwowej gospodarki. Rolnicy na całym świecie opiekując się polami, szklarniami czy ogrodami zaopatrują miliony ludzi w niezbędne produkty, a co za tym idzie także w witaminy i substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zagrożeniem dla efektywnie zasiewanych i nawożonych pól stają się różnego rodzaju szkodniki, przez które uprawy mogą być w nieprzychylnych warunkach całkowicie zniszczone. Na przestrzeni wielu lat ludzie próbowali radzić sobie ze szkodnikami na wiele sposobów. Od zarania dziejów znane są człowiekowi sposoby, dzięki którym w pewien sposób plaga insektów może zostać pokonana. Mowa tutaj między innymi o metodach fizycznych, takich jak pielenie chwastów czy nawożenie pól.

W ostatnim czasie społeczeństwa zaczęły wykorzystywać również tak zwane chemiczne metody ochrony roślin, które w walce ze szkodnikami rzeczywiście mają wielokrotną przewagę. Należy jednak pamiętać, że te same specyfiki użyte do walki z pasożytami, mogą negatywie wpłynąć na zaatakowaną roślinę. Jak zatem skutecznie i „z głową” wykorzystywać nowoczesne rozwiązania?

Zasady stosowania metod chemicznych w walce ze szkodnikami

Osoby decydujące się na „chemiczną drogę” walki z pasożytami atakującymi rośliny powinny przestrzegać kilku istotnych zasad. Te ostatnie pozwolą nie tylko szybko pozbyć się problemu, ale także ochronić rośliny, warzywa i owoce przed negatywnym wpływem różnych czynników. Przede wszystkim w miarę możliwości należy zatem wybierać takie środki, które nie będą toksyczne dla roślin. Niestety często nie jest to możliwe, dlatego w takich wypadkach należy zwrócić uwagę na coś innego. Obecnie istnieją bowiem bezpośrednie sposoby „aplikowania” szkodnikom substancji chemicznych, dzięki czemu nawet kropla chemicznego specyfiku nie dociera do rośliny. Produkty chemiczne można podawać na przykład przez tak zwane linie kroplujące.

Czas działania metody chemicznej

W przypadku stosowania metod chemicznych bardzo ważnym elementem jest czas działania zastosowanej substancji chemicznej. Okres jej oddziaływania musi być ściśle określony, ponieważ zbyt długie stosowanie pestycydów może wpłynąć negatywnie na same rośliny i na przykład zahamować ich rozwój. Z kolei krótkie działanie nie wytępi ostatecznie szkodników. Jak zatem wybrać określony produkt do walki z pasożytami? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się ze specyfiką określonych pestycydów oraz oczywiście poznanie swoje wroga. Każdy pasożyt cechuje się bowiem inną odpornością.

Kwarantanna atakowanych roślin

Bardzo ważne jest to, by w przypadku wprowadzania metod chemicznych „leczony” obszar został w miarę możliwości odizolowany od reszty plonów. Często nie jest to możliwe w sposób fizyczny, jednak na rynku dostępne są różnego rodzaju siatki ochronne, które warto we wspomnianej sytuacji zakupić. Kwarantanna jest pożądana przede wszystkim z dwóch względów. Pierwszym z nich jest ochrona zdrowych roślin przed szkodnikami. Z drugiej strony użyte pestycydy powinny znaleźć się wyłącznie na obszarze zarażonym, dlatego zasłonięcie zdrowych upraw jest jak najbardziej wskazane.

Metody chemiczne stosowane w oparciu o odpowiednią wiedzę z pewnością mogą pomóc w pozbyciu się szkodliwych pasożytów. Należy mieć świadomość tego, że stosowanie pestycydów oraz innych środków chemicznych powinno odbywać się w ostateczności. Dobrym rozwiązaniem, także zapobiegawczym, jest stosowanie metod fizycznych (pielenie, palenie chwastów, nawożenie pól i grządek sprawdzonym nawozem).