Jak zadbać o kominek w domu

 

Odpowiednio wykorzystany ogień już od czasów prehistorycznych dawał człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Blask i ciepło płynące w zimowe wieczory z wybudowanego w salonie kominka to marzenie wielu osób, przede wszystkim posiadających duże domy jednorodzinne. Co prawda, w okresie powojennym moda na posiadanie tego typu obiektów znacznie spadła (wyparły ją nowoczesne metody ogrzewania, czyli jak na tamten czas piece kaflowe czy też piece olejowe), jednak w ostatnich latach kominki przeżywają swój długo wyczekiwany renesans. Niestety posiadanie kominka to nie tylko przyjemność. Jego obecność wiąże się również z różnymi obowiązkami, którym trzeba podołać, by cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym urządzeniem oraz oczywiście wnętrzem. Wbrew pozorom prace porządkowe przy kominku można jednak zaplanować tak, by nie stanowiły one większego problemu. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób „ogarnąć” kominkowy chaos oraz co zrobić, by wnętrze z kominkiem stało się jeszcze bardziej przytulne i zachęcające do zbawiennego odprężenia.

Sprzątanie kominka

Posiadacze tradycyjnych kominków niejednokrotnie narzekają na to, że muszą je co jakiś czas intensywnie sprzątać. Warto jednak zaznaczyć, iż wspomniana niechęć wynika w dużej mierze z niewiedzy. Istnieją bowiem sposoby, dzięki którym bardzo łatwo można pozbyć się sadzy z szyby kominkowej czy popiołu produkowanego w wyniku spalania. Przede wszystkim ważna jest regularność. Nagromadzony przez kilka dni popiół dla wielu osób może stanowić źródło problemu, ponieważ w pewnym momencie zaczyna rozprzestrzeniać się w różnych kierunkach. Opróżniając pojemnik każdego dnia (zajmuje to raptem kilka minut), z pewnością można wspomnianych kłopotów łatwo uniknąć. Jeśli chodzi zaś o sadzę pojawiającą się na szybce, sprawa ma się podobnie. Kilkudniowy brud bardzo trudno usunąć. Niejednokrotnie trzeba do tego celu zakupić specjalnie przygotowany specyfik. Warto jednak pamiętać o tym, że poprawnie rozpalony ogień nie powinien brudzić szybki. Być może – gdy problem jest uciążliwy – należy zasięgnąć opinii w kontekście palenia w kominku osoby bardziej doświadczonej.

Palenie w kominku a bezpieczeństwo

Posiadanie kominka wiąże się nie tylko z jego regularnym sprzątaniem. Już w momencie budowy należy zatroszczyć się o to, by wszystkie instalacje (w tym kominowa) zostały położone szczelnie i solidnie. Produkowana sadza nie może bowiem w żadnym wypadku przedostać się do pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Prawidłowo wykonana instalacja kieruje odpadki do komina i stamtąd przenoszona jest na zewnątrz. Bezpieczeństwo należy zachować również w samym pomieszczeniu. Nawet w przypadku kominka zabudowanego warto pamiętać o tym, by w pobliżu obiektu nie znajdowały się łatwopalne materiały.

Akcesoria do kominka

Posiadanie kominka to nie wszystko. Warto zadbać również o to, by w domu znalazły się elementy aranżacyjne związane z wyposażeniem kominkowym. Trzeba wspomnieć oczywiście o tym, że wspomniane produkty są nie tylko dopełnieniem kominka, ale przydają się również pod względem funkcjonalności. Podstawowym elementem tego typu dodatków jest tak zwany zestaw kominkowy, w którego skład wchodzi między innymi specjalna szczotka do zamiatania popiołu, szufelka czy pogrzebacz. Wszystkie elementy są wykonane z eleganckich, ognioodpornych materiałów. Warto wspomnieć również o koszyku na drewno. Ten może być wykonany z wikliny lub metalu.

Kominki elektryczne

W przypadku kominków elektrycznych sprawa jest prosta. Takie wkłady kominkowe nie wymagają nadmiernej opieki ze strony właściciela, ponieważ palący się ogień nie wydziela sadzy czy popiołu. Tego rodzaju obiekty stawia się zazwyczaj w mieszkaniach, w których często nie ma możliwości wybudowania potrzebnych instalacji kominowych (do postawienia kominka tradycyjnego). Dla wielu osób pomiędzy dwoma wspomnianymi urządzeniami nie ma różnicy, jednak większość opowiada się za wybranym kominkiem.

Jeśli chodzi o zestaw wkładów kominkowych, na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo zróżnicowaną ofertę pod względem kształtu, koloru czy sposobu wykonania kominka. Dużą popularnością cieszą się wkłady narożnikowe. Pewną nowością na rynku są tak zwane wkłady dwustronne. Te sprawdzają się w przestronnych, dużych pomieszczeniach, przedzielonych dodatkowo ścianką działową. Okazuje się zatem, że wybór kominka warunkuje również przestrzeń naszego domu. Niestety nie wszystkie modele sprawdzą się w małych, nieforemnych pokojach. Niemniej jednak producenci starają się sprostać oczekiwaniom stawianym przez klientów. W sklepach znajdziemy zatem nie tylko eleganckie i duże wkłady, ale również niewielkie i równie klasyczne kominki, które doskonale sprawdzą się w małych przestrzeniach. 

Kominek jest bardzo ważnym elementem wnętrza. Nie bez powodu coraz częściej uwzględnia się go w planach budowy domu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jego obecność to także obowiązki, z którymi należy się uporać przynajmniej z kilku względów. Najbardziej oczywistym powodem jest zachowanie czystego i estetycznego domu. Nietrudno domyślić się również, że zabrudzona szybka znacznie obniży wartość zamontowanego kominka, a nawet całkowicie zniszczy jego znaczenie. Warto zatem regularnie dbać o swój kominek. Co więcej, wspomniana cykliczność nie tylko usprawni pracę, ale uczyni ją również łatwiejszą. W okresie jesienno-zimowym (kiedy w kominku pali się najczęściej) bardziej opłaca się sprzątać kilka minut dziennie, aniżeli raz w tygodniu przez kilka godzin. Nagromadzony osad i popiół z pewnością łatwiej pokonać, gdy mamy do czynienia z ich mniejszą ilością. Bardzo ważnym aspektem w przypadku posiadania kominka są również akcesoria kominkowe, które nadają pomieszczeniu większego uroku. Warto pamiętać o tym, że niejednokrotnie wspomniane wyżej dodatki mają również wymiar pragmatyczny.