Zwierzę na spacerze

Wyprowadzanie zwierzaka na spacer to nie tylko obowiązek, ale również przyjemność dla każdego właściciela. Co ciekawe, w ostatnim czasie lubimy spacerować nie tylko z psami, ale również z kotami czy mniejszymi zwierzątkami, takimi jak chomik czy królik. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w takich sytuacjach. Nawet podczas spaceru z psem, ten ostatni może poczuć się w którymś momencie niekomfortowo. Wszystko w dużej mierze zależy od tego, jaką dobierzemy smycz czy też w jaki sposób będziemy traktować naszego pupila. Podczas spaceru trzeba pamiętać nie tylko o relacji właściciel – zwierzę, ale również o pewnej dozie partnerstwa pomiędzy sobą a pupilem. W przypadku mniejszych zwierząt sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ każde wyjście jest dla świnki morskiej czy żółwia niebezpieczne. Jeśli wyrażamy chęć przebywania z nimi na świeżym powietrzu, musimy przede wszystkim zapewnić im spokój oraz zachować szczególną ostrożność.

Kot na spacerze

Coraz częściej wyprowadzamy na spacer między innymi koty. Choć z pozoru są to zwierzęta niezależne, często zwierzaki domowe (niewychodzące samodzielnie na dwór) chętnie odwiedzają park czy podwórko w towarzystwie swojego właściciela. Co ciekawe, niektóre pupile wcale nie muszą być wyprowadzane na smyczy. Dotyczy to przede wszystkim starszych kotów, dla których skakanie po drzewach czy gonienie ptaków nie wydaje się żadną atrakcją. Dorosłe koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu lub skubać trawę. Jeśli chodzi o młodsze zwierzaki, w tym przypadku jak najbardziej sprawdzi się smycz. Mniejsze pupile często ignorują swojego właściciela już w momencie wystawienia pierwszej łapy za drzwi. W przypadku kotów doskonale sprawdzają się smycze na szelkach, ponieważ stabilnie i wygodnie oplatają ciałko zwierzaka.

Pies na spacerze

Najpopularniejszym zwierzątkiem, z którym wiele osób spaceruje z wielką przyjemnością jest oczywiście pies. Warto w tym przypadku zadbać o to, by pupil czuł się jak najbardziej komfortowo. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej smyczy, obroży czy – jeśli pies jest większy – o kagańcu. Bardzo dobre produkty tego typu proponuje dzisiaj producent maced. Warto wybierać sprawdzone smycze czy obroże, ponieważ zwykłe gadżety kupowane w popularnych sieciówkach często są nie tylko niewygodne, ale również wykonane mało solidnie (bardzo szybko się psują). Smycz musi być oczywiście dostosowana do wieku, wagi oraz rozmiaru pupila. W przypadku małych piesków – podobnie jak to było z kotami – sprawdzą się smycze na szelkach. Warto uczyć psa spacerowania już na samym początku. Im zwierzak jest mniejszy, tym szybciej będzie uczył się pewnych zachowań w określonych sytuacjach. Spacer w przypadku tego zwierzaka jest nie tylko przyjemnością, ale również koniecznością. Warto zadbać zatem o to, by nie powodował u żadnej ze stron dyskomfortu.

Mniejsze zwierzęta na spacerze

W ostatnim czasie zapanowała niezwykła moda na wyprowadzanie na spacer małych zwierzątek domowych. Przykłady można tutaj wymieniać w nieskończoność. Warto wspomnieć chociażby o żółwiach, myszach, świnkach morskich, królikach czy szczurach. Szczególnie ciekawe pod tym względem są właśnie szczury, które bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Zwierzaki można wyuczyć dużego posłuszeństwa, dzięki czemu podczas „spaceru” czy podróży pupil swobodnie może znajdować się na ramieniu właściciela lub w jego kieszeni. Jeśli chodzi o resztę zwierząt, warto zaznaczyć iż są to stworzenia bardzo delikatne. Większy hałas czy duża liczba osób w niedalekim sąsiedztwie mogą wpłynąć na zdrowie królika czy chomika bardzo negatywnie. Z tego względu wyprowadzanie małych zwierząt powinno sprowadzać się na przykład do przestrzeni w naszym ogrodzie, gdzie pupil będzie mógł poczuć się bezpiecznie i jednocześnie zyskać trochę przestrzeni. Warto pamiętać również o większych zwierzętach, których obecność w przypadku wyprowadzania małych zwierzątek nie jest wskazana.

Spacer z psem, kotem czy mniejszym zwierzakiem jest niezwykłą przyjemnością każdego dnia. Podczas spacerowania możemy zobaczyć nie tylko radość, ale również wdzięczność ze strony pupila. Warto pamiętać o tym, by wybierać miejsca ciekawe, ale jednocześnie spokojne i nieuczęszczane. Szczególnie w przypadku spacerowania z młodym psem. Jeśli chodzi o małe zwierzątka i koty, na spacer doskonale nadadzą się ogrody i ogrodzone podwórka. Podczas każdego spaceru, należy również zachować umiarkowaną czujność. Wyjątkiem jest spacer z małymi zwierzakami, kiedy ta ostatnia powinna być naprawdę wysoka.