Nowe mieszkania kontra stare kamienice

Własna nieruchomość mieszkalna to marzenie prawie każdego człowieka. Poczucie bezpieczeństwa  i pewnego rodzaju stabilność to elementy, do których w pewnym momencie życia próbujemy dążyć. Na rynku nieruchomości pojawiają się dzisiaj bardzo różnorodne lokale mieszkalne. Wybór jest duży, jednak często na zakup brakuje środków pieniężnych. Brak wolnych środków finansowych nie jest jednak w dobie dwudziestego pierwszego wieku problemem. W bankach można uzyskać atrakcyjne kredyty, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kupno zamiast na wynajem mieszkania czy domu. W ostatnim czasie popularność zdobywają dwa rodzaje nieruchomości. Przede wszystkim mieszkania deweloperskie, które charakteryzują się ogromną innowacyjnością w zakresie instalacji, wyglądu czy standardu budynków mieszkalnych. Z drugiej strony w cenie są stare, unikatowe kamienice, które często budują wyjątkowy i oryginalny klimat domowego ogniska. Jak stwierdzić, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna? Warto przede wszystkim sprawdzić, jakimi zaletami cechują się wspomniane nieruchomości. 

Unikatowe kamienice w centrum miasta

Największą zaletą kamienic jest z reguły ich metraż. Niewielkie mieszkanka zlokalizowane w starym budownictwie nijak mają się do ogromnych przestrzeni spotykanych w starych kamienicach.  Wysokie i przestronne pokoje stwarzają idealne możliwości w kontekście aranżacji. Dodatkowo starsze pomieszczenia są niezwykle atrakcyjne pod względem architektonicznym. Często można znaleźć w takich miejscach (nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz) różnego rodzaju freski czy ozdobnie wykute dekoracje. Pod starymi tapetami i podłogami nierzadko kryją się prawdziwe skarby, które często nowi lokatorzy znajdują zupełnie przez przypadek. 

Niestety mieszkanie w kamienicy ma również swoje minusy. Często bywa tak, że nowi lokatorzy muszą radzić sobie z różnymi utrudnieniami. Na przykład z wymianą instalacji gazowej, przeciągami czy wilgocią. Warto przed zakupem oszacować koszty ewentualnych remontów, by za mieszkanie po prostu nie przepłacić. Idealnym rozwiązaniem okazuje się dla przykładu sporządzenie profesjonalnej wyceny. Taki dokument jest sprawdzonym zabezpieczeniem dla kupującego oraz dla sprzedającego.

Mieszkania od dewelopera w centrum

Wydaje się, że nowe mieszkania od deweloperów cieszą się rosnącą popularnością na przestrzeni ostatniej dekady. Wspomniane zainteresowanie wiąże się przede wszystkim z podniesionym standardem takich mieszkań. Polacy coraz częściej kupując mieszkanie zwracają uwagę na to, by lokal był nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny i bezpieczny. Nowe budynki z mieszkaniami często są chronione przez kamery i ochronę. W pobliżu znajdują się parkingi (często podziemne), a całe osiedle bądź budynek posiada dodatkowe ogrodzenie oraz wewnętrzny plac zabaw dla dzieci. Standardem są w takich miejscach nowoczesne podjazdy czy windy. 

Mieszkania od dewelopera na obrzeżach

Deweloperzy inwestują w mieszkania na obrzeżach miasta, ponieważ taka lokalizacja coraz częściej interesuje polskie rodziny. Świeże powietrze, brak ruchliwych i głośnych ulic czy bliskość terenów rekreacyjnych to największe zalety tego typu lokali. Jednocześnie trzeba oczywiście zauważyć, iż dojazd do centrum miasta nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Przede wszystkim dlatego, że wielu mieszkańców dojeżdża codziennie do centrum, gdzie znajdują się miejsca pracy czy nauki. Co ciekawe, coraz częściej na osiedla podmiejskie docierają również autobusy, a więc komunikacja miejska. Wszystko po to, by podnieść standard wybudowanych mieszkań. 

Inne opcje zakupu nieruchomości

Warto oczywiście zaznaczyć, że oprócz mieszkań deweloperskich i kamienic na rynku nieruchomości znajdziemy również inne lokale mieszkalne. W większych miastach zainteresowaniem cieszą się dla przykładu lofty. Z mody nie wychodzą również domki jednorodzinne. Na rynku można dzisiaj znaleźć gotowe domy w stanie surowym, które po zakupie trzeba jedynie wykończyć (pomalować ściany, założyć podłogi czy instalacje). Niemniej jednak niektórzy decydują się na budowę domu od zera. Takie rozwiązanie zajmuje więcej czasu, ale z drugiej strony plan domu zależy wyłącznie od przyszłych właścicieli (w przypadku domów w stanie surowym konstrukcja jest już gotowa). Okazuje się więc, że polski rynek nieruchomości jest naprawdę zróżnicowany, a potencjalni kupcy mają w czym wybierać. Warto porównać obecną sytuację z sytuacją sprzed dwudziestu lat. Zmiana pod względem liczy oferowanych lokali mieszkalnych jest w istocie diametralna. Wszystko wskazuje również na to, że taka sytuacja na przestrzeni kolejnych lat wcale się nie zmieni. 

Wydaje się zatem, że pod wieloma względami obie opcje wydają się atrakcyjne. W przypadku kamienicy możemy liczyć na unikatową atmosferę domowego ogniska. Mieszkania deweloperskie są z kolei innowacyjnym wyznacznikiem nowoczesności. W przypadku obu nieruchomości liczy się   nie tylko stan konkretnego mieszkania. Ważne są również inne czynniki, takie jak lokalizacja czy najbliższe otoczenie.