Jak szybko sprzedać mieszkanie

Rynek nieruchomości rozwija się dzisiaj w zawrotnym tempie. Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie lub dom, musimy zatem obrać pewną strategię. Wszystko po to, by znaleźć kupca i uzyskać za swoje mieszkanie optymalną zapłatę. Jak się jednak okazuje, sprzedaż mieszkania wcale nie jest prostym procesem. Co więcej, nierzadko – nieświadomi pewnych kwestii – na sprzedaży nieruchomości możemy sporo stracić. Warto zatem przed dodaniem ogłoszenia dowiedzieć się nieco więcej na temat szeroko pojętej sprzedaży nieruchomości. Musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, jak szukać kupców oraz w jaki sposób poznać faktyczną wartość nieruchomości. Trzeba również pamiętać, że w razie czego pomoc znajdziemy w biurze agenta nieruchomości. Ten ostatni może rozwiązać nasze problemy w mgnieniu oka. O jakich elementach warto zatem pamiętać, decydując się na sprzedaż mieszkania?

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów

Firmy deweloperskie od kilkunastu lat koncentrują się nie tylko na nieruchomościach biurowych czy komercyjnych, ale również na nieruchomościach mieszkalnych. Nowe mieszkania i domy wyrastają w dużych i małych miastach jak grzyby po obfitym deszczu. Co więcej, zainteresowanie na nowe budynki mieszkalne ciągle rośnie. Te ostatnie budowane są w centrach dużych miast oraz na obrzeżach. Różnorodność mieszkań jest ogromna, ponieważ oczekiwania klientów bywają nierzadko skrajnie różne. Nie tylko pod względem lokalizacji, ale również pod względem przestrzeni. W cenie są między innymi niewielkie kawalerki oraz nowoczesne apartamenty. Rozbieżność jest zatem niewątpliwie zauważalna.

Rynek wtórny a rynek pierwotny

Kupując lub sprzedając nieruchomość musimy mieć świadomość tego, że istnieją dwa rynki – pierwotny oraz wtórny. Wystawiając mieszkanie na sprzedaż konkurujemy z firmami deweloperskimi, które proponują klientom nowoczesne mieszkania o wysokim standardzie. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie osoby poszukujące nieruchomości kierują się wyłącznie w stronę rynku pierwotnego. Wielu kupujących obraca się wyłącznie na rynku wtórnym, ponieważ sprzedaż mieszkań tego typu ma swoje niepodważalne zalety. Przede wszystkim cenę. Mieszkania używane mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej niż mieszkania deweloperskie. W cenie nierzadko jest również dobra lokalizacja czy praktyczny układ pomieszczeń. Jeśli sprzedajemy mieszanie, ogłoszenie powinno znaleźć się na różnych serwisach poświęconych takim ofertom. Większość wspomnianych stron jest bezpłatna. 

Pomoc agencji nieruchomości

Bardzo często sprzedający mieszkanie mają na głowie wiele rzeczy. W takich przypadkach z pomocą przychodzą agencje nieruchomości, które od początku do końca zajmują się wszystkimi formalnościami. Znajdują potencjalnych kupców oraz pokazują im mieszkanie. Agenci nieruchomości działają w dobrej wierze, dlatego często negocjują dla nas dobre warunki. Warto pamiętać o tym, by wybierać zaufane i sprawdzone firmy. Polecone na przykład przez naszych znajomych lub rodzinę. Oprócz pracy agencji nieruchomości warto wspomnieć o czymś jeszcze. 

Dokumenty od rzeczoznawcy nieruchomości

Jeśli sprzedajemy mieszkania na rynku wtórnym, musimy zadbać o właściwe dokumenty, które przekonają klientów do zakupu nieruchomości mieszkalnej. W cenie są przede wszystkim dokumenty od rzeczoznawcy majątkowego. Ten ostatni sporządza wycenę, dzięki której zarówno sprzedawca jak i kupujący mają pewność co do tego, że wartość mieszkania jest prawdziwa. Nikt nie zostaje oszukany, a transakcja przebiega szybko i pomyślnie. Warto mieć świadomość tego, że wycenianie mieszkania nie jest procesem krótkotrwałym. Powinniśmy zatem zdobyć dokument na chwilę przed planowaną sprzedażą. Sporządzona wycena jest ważna tylko przez pewien okres, dlatego musimy pilnować, by się nie przedawniła. 

Ogłoszenia w sieci internetowej i w mediach tradycyjnych

Sprzedaż mieszkania nie jest prosta, jeśli nie korzystamy z pomocy agencji nieruchomości. Warto zatem zadbać o to, by przedstawić mieszkanie w jak najlepszym świetle. Nie tylko podczas jego prezentowania, ale już na poziomie pisania ogłoszenia. To ostatnie powinno zawierać wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Warto dodać również zdjęcia, które zachęcą potencjalnych kupców do przeczytania wszystkich wiadomości. W przypadku tradycyjnej prasy treść ogłoszenia jest znacznie ograniczona, ponieważ za każdy znak musimy zapłacić niemałą kwotę. W przypadku internetu sprawa wygląda inaczej. Na wspomnianych już wcześniej stronach możemy dodawać ogłoszenia w zasadzie za darmo. Płacimy ewentualnie za to, by wyróżnić ogłoszenie na tle innych. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż publikacja informacji w gazecie tradycyjnej. 

Sprzedaż mieszkania nie jest prosta. Wiedzą o tym nie tylko właściciele prywatni, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość na rynku wtórnym. Z wysoką konkurencją muszą radzić sobie między innymi firmy deweloperskie. Warto jednak zaznaczyć, że te ostatnie oferują nowoczesne i komfortowe mieszkania. Innymi słowy – takimi nieruchomościami łatwiej zainteresować potencjalnych mieszkańców. Niemniej jednak sprzedaż mieszkania czy domu na rynku wtórnym nie jest niemożliwa do zrealizowania. Warto korzystać między innymi z pomocy agentów nieruchomości. Jeśli sami chcemy przeprowadzić proces sprzedaży, nie możemy zapominać o odpowiednich dokumentach od rzeczoznawcy majątkowego. Pismo wydane po obejrzeniu mieszkania jest podstawą do tego, by zarządzać odpowiedniej kwoty od przyszłego właściciela. Spełniając wymienione wcześniej warunki, z pewnością szybko sprzedamy nasze mieszkanie.